Kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké

Kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké v Brně 3. 2. 2018.

V sobotu 3. února se uskutečnil pilotní kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké. Jednalo se o první kurz svého druhu pořádaný ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje (ZZSJMK).

Lektoři ZZSJMK se na kurz perfektně připravili, kdy nejprve proběhla dvě setkání s nevidomým Vojtou Poláškem (Vojto díky moc) a jeho kamarádkou (neznám jméno, díky i Tobě). Výsledkem těchto setkání byla dvě zjištění:

 1. že jsou nevidomí a slabozrací specifickou skupinou a je potřeba pro ně kurz modifikovat, protože některé věci nemohou ověřit zrakem
 2. že je potřeba tuto informaci předat i dále, například pracovnicím a pracovníkům linky 155, aby věděli jak s nevidomým či slabozrakým volajícím lépe komunikovat

Kurzu se nás zúčastnilo celkem 7. Část účastníků se přesouvá ze srazu na hlavním vlakovém nádraží v Brně na zastávku Osová, kde již čekají zbylí účastnící. Vyzvedávají si nás lektoři a po krátké procházce na blízké parkoviště nás auty převážejí na místo konání kurzu, přímo do budovy ZZSJMK. K dispozici máme tři školící místnosti, sociální zařízení a lektoři nám připravili občerstvení ve formě jablkového a makového závinu. K tomu horkou kávu a čaj.

Po vzájemném seznámení se rozdělujeme do tří skupin a začíná výuka.

Další příjemnou věcí je možnost si dopředu objednat oběd, což většina účastníků využívá. Pokud si oběd vezmete s sebou, můžete si jej ohřát v mikrovlnné troubě.

Čas rychle letí a na lektorech je vidět, že je výuka baví a že jsou to profesionálové. Jedna z lektorek přivedla na pomoc svou kamarádku a i svou dceru, aby byl kurz co možná nejreálnější.

Co jste se na kurzu mohli všechno dozvědět?:

 • Jak probíhá volání na tísňovou linku
 • Jak probíhá lokalizace volajícího
 • Jak využít mobilní aplikaci záchranka
 • Teoretický úvod do první pomoci
 • Jak rozpoznat poruchu vědomí
 • Jak uvolnit dýchací cesty
 • Nacvičit si KPR (Kardiopulmonární resuscitace) dospělého a dítěte,
 • Seznámit se AED (Automatizovaný externí defibrilátor)
 • Jak zastavit krvácení a ošetřit popáleniny

Na závěr jsme měli možnost si prohlédnout dispečerské pracoviště linky 155. Proběhl i testovací hovor s informacemi, co přesně se např. zobrazuje během hovoru na třech obrazovkách dispečerky. Měli jsme ještě možnost prohlédnout si sanitní vůz, ale tlačil nás čas, věřím, že příště s tím budeme, jako účastníci počítat a necháme si větší časovou rezervu, protože lektoři byly opravdu nabití informacemi a ochotně odpovídali na všechny naše dotazy. Což mělo za následek, že se kurz o něco protáhl a spěchali jsme na objednané spoje.

Vzhledem k pozitivním ohlasům účastníků bude kurz určitě pokračovat.

Níže přidávám fotografie z kurzu:

Závěrem chci moc poděkovat všem, lektorům i účastníkům, za to, že se kurz vůbec uskutečni, a že vše proběhlo hladce.

Moc se těším na další kurz.

Chcete-li se kurzu zúčastnit, určitě se mi ozvěte.

Jirka Šťovíček

774124077, jstovml@seznam.cz.