Archiv pro rubriku: Rádio Zvukové konference

Kurz sebeobrany červen 2018

V sobotu 9. 6. proběhnul další kurz sebeobrany v Brně, Komárově.
 
Kurzu se zúčastnilo 5 zájemců o sebeobranu. Tři ze zúčastněných jsou již pravidelní účastníci (2 ženy, 1 muž), další 2 účastníci byli poprvé, respektive jeden z nich se již zúčastnil našeho úplně prvního semináře v loňském roce.
 
Myslím, že kurz se velmi vydařil. Přes velmi teplé počasí a tím velkou teplotu v tělocvičně, se cvičilo celý den ve velmi svižném tempu. Kurz byl opět zaměřen osvojování základních sebeobranných technik, včetně pádových technik a část času byla věnována nácviku verbální sebeobrany. V teoretické části jsme probrali teorii sebeobrany atd. Individuálně byla opět možnost vyzkoušet si trénink úderů do pěnových odrážecích bloků a nově i údery na boxérském aparátu. Podstatnou část semináře tvořil tentokrát rozvoj koordinačních schopností. Ke cvičení jsme použili klasické velké gymnastické míče a také balanční pomůcky Bosu. Většina klientů neměla z dřívějška zkušenosti se cvičením na Bosu a všichni byli velmi překvapeni účinností této pomůcky. Na závěr kurzu byly opět realizovány některé modelové situace.
Jako sparingpartneři se tentokrát kurzu nezúčastnili studenti Masarykovy univerzity (ti měli v tomto termínu zkouškové období), ale žáci Sportovního klubu Policie ČR oddílu Ju-Jitsu ze Žďářu nad Sázavou. Jedná se o zkušené bojovníky, kteří mají dlouholeté zkušenosti se sebeobranou a jejím tréninkem.Seminář měl kladný ohlas u všech zúčastněných a předpokládám, že další pokračování proběhne v měsíci září.
 
Děkuji všem zúčastněným za poctivý a pozitivní přístup ke cvičení přes velmi náročné podmínky. Byla to opět velmi smysluplně strávená sobota a mně osobně znovu dodala spoustu další pozitivní energie…                                                                                 Martin Zobač

Kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké

Kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké v Brně 3. 2. 2018.

V sobotu 3. února se uskutečnil pilotní kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké. Jednalo se o první kurz svého druhu pořádaný ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje (ZZSJMK).

Lektoři ZZSJMK se na kurz perfektně připravili, kdy nejprve proběhla dvě setkání s nevidomým Vojtou Poláškem (Vojto díky moc) a jeho kamarádkou (neznám jméno, díky i Tobě). Výsledkem těchto setkání byla dvě zjištění:

 1. že jsou nevidomí a slabozrací specifickou skupinou a je potřeba pro ně kurz modifikovat, protože některé věci nemohou ověřit zrakem
 2. že je potřeba tuto informaci předat i dále, například pracovnicím a pracovníkům linky 155, aby věděli jak s nevidomým či slabozrakým volajícím lépe komunikovat

Kurzu se nás zúčastnilo celkem 7. Část účastníků se přesouvá ze srazu na hlavním vlakovém nádraží v Brně na zastávku Osová, kde již čekají zbylí účastnící. Vyzvedávají si nás lektoři a po krátké procházce na blízké parkoviště nás auty převážejí na místo konání kurzu, přímo do budovy ZZSJMK. K dispozici máme tři školící místnosti, sociální zařízení a lektoři nám připravili občerstvení ve formě jablkového a makového závinu. K tomu horkou kávu a čaj.

Po vzájemném seznámení se rozdělujeme do tří skupin a začíná výuka.

Další příjemnou věcí je možnost si dopředu objednat oběd, což většina účastníků využívá. Pokud si oběd vezmete s sebou, můžete si jej ohřát v mikrovlnné troubě.

Čas rychle letí a na lektorech je vidět, že je výuka baví a že jsou to profesionálové. Jedna z lektorek přivedla na pomoc svou kamarádku a i svou dceru, aby byl kurz co možná nejreálnější.

Co jste se na kurzu mohli všechno dozvědět?:

 • Jak probíhá volání na tísňovou linku
 • Jak probíhá lokalizace volajícího
 • Jak využít mobilní aplikaci záchranka
 • Teoretický úvod do první pomoci
 • Jak rozpoznat poruchu vědomí
 • Jak uvolnit dýchací cesty
 • Nacvičit si KPR (Kardiopulmonární resuscitace) dospělého a dítěte,
 • Seznámit se AED (Automatizovaný externí defibrilátor)
 • Jak zastavit krvácení a ošetřit popáleniny

Na závěr jsme měli možnost si prohlédnout dispečerské pracoviště linky 155. Proběhl i testovací hovor s informacemi, co přesně se např. zobrazuje během hovoru na třech obrazovkách dispečerky. Měli jsme ještě možnost prohlédnout si sanitní vůz, ale tlačil nás čas, věřím, že příště s tím budeme, jako účastníci počítat a necháme si větší časovou rezervu, protože lektoři byly opravdu nabití informacemi a ochotně odpovídali na všechny naše dotazy. Což mělo za následek, že se kurz o něco protáhl a spěchali jsme na objednané spoje.

Vzhledem k pozitivním ohlasům účastníků bude kurz určitě pokračovat.

Níže přidávám fotografie z kurzu:

Závěrem chci moc poděkovat všem, lektorům i účastníkům, za to, že se kurz vůbec uskutečni, a že vše proběhlo hladce.

Moc se těším na další kurz.

Chcete-li se kurzu zúčastnit, určitě se mi ozvěte.

Jirka Šťovíček

774124077, jstovml@seznam.cz.

Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké

Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké

Kurz je pořádán ve spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně a střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně.

Cílem kurzu je zjistit si vlastní možnosti a schopnosti sebeobrany.

Mediálním partnerem akce je Rádio ZK

Cena kurzu pro jednotlivce je 400Kč, minimální počet účastníků je 8, maximální 12. Kurzovné je potřeba uhradit nejpozději 14 dnů před konáním kurzu na účet 2673491093/0800. Do zprávy pro příjemce uveďte Vaše jméno a příjmení.

Kde: Brno – Komárov, Sladkého 13

Kdy: 10.3.2018

Program:

9:30 – 10:00 – Příjezd účastníků kurzu na místo konání

10:00 – Představení lektora a účastníků

10:30 – Seznámení s pravidly v průběhu kurzu

11:00 – Zahájení kurzu: Teoretická část

12:00 – 14:00 – Praktická část

14:00 – Oběd

15:00 – 17:00 – Praktická část

17:00 – Sumarizace/vzájemná zpětná vazba, prostor pro dotazy

18:00 – Závěr

 

Teoretická část:

Právní minimum, psychologie sebeobrany, popis metodiky kurzu.

Praktická část:

Průpravná cvičení, pádová technika, nácvik střehů, úchopů, přetahy, přetlaky, aktivní obrana s komunikací, komunikace s útočníkem, úderové techniky, reakční cvičení, obrany z úchopů, využití osobního alarmu

Praktické informace:

S sebou na kurz si prosím vezměte oblečení, ve kterém chcete kurz absolvovat. Ideálně sportovní. K dispozici je šatna a sprcha. Součástí kurzu není jídlo ani pití. Oběd si každý zajišťuje sám (možný rozvoz jídla).

Adresa a doprava:

Doporučuji se na kurz dostavit s časovým předstihem.

Tělocvična se nachází nedaleko hotelu Komárov a přímo sousedí s vysokoškolskými kolejemi. Hlavní vchod tělocvičny je z opačné strany než vchod do VŠ kolejí.

Doprava z vlakového nádraží:

Tramvají číslo 12 z hlavního nádraží směr Komárov. Doprovod ze zastávky Komárov do tělocvičny není zatím zajištěn, uděláme vše proto, abychom jej zajistili.

Kontakt:
Jiří Šťovíček, jstovml@seznam.cz, 774124077.

Kurz první pomoci

ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje, bych Vás rád pozval na kurz první pomoci, který proběhne 3. 2. 2018 od 10:00 v prostorách školícího střediska ZZJMK.

Velmi bych chtěl poděkovat Vojtovi Poláškovi (Vojto díky mocJ), který,  jako figurant a konzultant, pomáhá sestavit potřebnou metodiku pro lektory tohoto kurzu, která bude s vysokou pravděpodobností použita i pro další školení záchranných složek na území ČR.

Informace ke kurzu:

 • Očekávaná délka kurzu je minimálně 4 hodiny
 • Cena je 400Kč za osobu
 • Maximální počet účastníků je 8
 • Adresa: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno.

Program kurzu:

 • Je zatím v obecné rovině, jeho součástí určitě bude.
 • Teoretická část,
 • Praktická část s názornou ukázkou, kde si každý bude moci vyzkoušet řešení konkrétních situací,
 • Ukázka záchranářské techniky (např. prohlídka „sanitky“).

Pro účast na kurzu doporučujeme sportovní oblečení. Rovněž se prosím připravte na větší míru fyzického kontaktu, protože některé situace se v případě zrakového postižení dají pouze osahatJ.

Pokud se kurzu chcete zúčastnit, dejte mi prosím vědět co nejdříve (vzhledem k omezené kapacitě), abych případně oslovil i jiné zájemce nebo rovnou dohodnul i další termínJ.

Mediálním partnerem akce je opět Rádio ZK.

Veškeré dotazy rád zodpovím.

Těším se na odpovědi a mějte hezký den

Jirka Šťovíček
774124077
jstovml@seznam.cz

Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

V tradiční čas a na tradičním místě se konal již třetí kurz sebeobrany. Jako pokaždé i tentokrát měl kurz svá specifika.

Původně se zdálo, že kurz ani nebude, protože se nepodařilo naplnit dohodnutý minimální počet účastníků (což je osm). Lektor Martin však svolil k tomu, že kurz chce vést i pro pět přihlášených “bojovníků“. Po finanční stránce se tím pádem pokryly náklady na tělocvičnu.

Dva dny a večer před kurzem se dva účastníci odhlasují a v sobotu ráno se setkáváme v tělocvičně ve třech účastnících, šesti sparinzích a jednom lektorovi.

Mezi sparingy ani účastníky tentokrát nebyl žádný nováček, což přispělo k tomu, že jsme měli možnost věnovat se i koordinačním cvičením s použitím velkého nafukovacího míče (takový ten na sezení).

I intenzita aktivit byla větší.

Nově byly k dispozici pro sparingpartnery škrabošky, proto si mohli sami vyzkoušet, jaké to je ocitnout se v pozici nevidomého.

Další výhodou tohoto kurzu byla možnost vyzkoušet si obranu proti dvěma útočníkům, protože se nám celý den věnovali dva sparingpartneři. Díky škraboškám jsme si občas role i prohodili a simulovali útok na sparingpartnery.

Běžnou součástí cvičebního náčiní se již stávají tyče z měkké pěny, které simulují dlouhý útočný předmět.

Nově byl k dispozici high gear oblek, který sestává z několika částí a umožňuje svému nositeli lepší krytí a bezpečnost. Díky tomu, bylo možné zajít do větší krajnosti a na závěr si vyzkoušet téměř reálné situace, protože útočník, chráněn oblekem, se nenechal odstrašit a zahnat hlasovým projevem ani prvním fyzickým kontaktem, ale bylo skutečně potřeba vyvinout větší úsilí než při předchozích kurzech, pro mě to například znamenalo, že bylo nutné vést obranné chvaty s větším důrazem a rozhodně to byla skvělá příležitost mít prostor si toto vyzkoušet.

Oproti minulým kurzům proběhla i modelová situace na ulici, kdy po cestě do obchodu pro občerstvení, došlo ze strany sparingů k předem neohlášenému „napadení“.

Kurz opět hodnotím kladně. Další se bude konat nejspíše na přelomu zimy a jara. Věřím, že se na něm setkáme ve větším počtu.

Jirka Šťovíček

Pár fotografií:

Rozšiřuji Rádiovou evidenci pořadů

Dobrý den.

Možná si vzpomenete, že pro správu pořadů, bloků a playlistů používám vlastní software. Ten mi umožňuje:

 • Vložení pořadu s jeho veškerými údaji jako jsou například název, čas vložení, zda jde o premiéru nebo reprízu, délku pořadu, popis, v jaké je složce na serveru …
 • Vytvoření bloku s jeho informacemi jako například název bloku, délka bloku, název playlistu m3u tohoto bloku a samozřejmě také jednotlivé pořady, které tento blok obsahuje
 • generování m3u souborů z bloků
 • hromadné vkládání zvukových souborů např. hudby. Pokud potřebuji vložit do databáze například 100 písniček od autora hudby, nepřidávám je ručně, ale použiji funkci ,která mi automaticky zjistí všechny důležité informace o zvukovém souboru a zařadí do databáze.

Nově rozšiřuji o další funkce:

 • záloha starých m3u souborů pro možnost dohledání starších bloků, které již byli vysílány
 • zpětné generování m3u souborů do bloků, které se hodí pro úpravy daného bloku a znovuzařazení do vysílání
 • vzdálený přístup k m3u souborům na serveru bez nutnosti jejich ručního upravování přímo na serveru
 • automatické zařazení autorské hudby. Zadám pouze jakou časovou dobu chci obsadit a algoritmus mi vybere náhodně hudbu o této délce a zařadí do bloku/playlistu.

Rozšíření funkcí mi pomůže šetřit čas při tvorbě vysílacího schématu, práci s m3u soubory a také pomocí zálohování budu moci modifikovat již vysílané bloky.

Válečná stezka Aztéků

Rádio ZK jako mediální partner:

Nevidomá autorka Petra Estrella Podrábská v úterý 26. září vydala svou knihu Válečná stezka Aztéků, kterou pokřtil básník a spisovatel Jiří Žáček.
Zakoupit si jí můžete ve dvou podobách, kniha tištěná papírová za 180,– Kč a v digitální podobě PDF za 90,– Kč. Objednávky prosím pište přímo autorce:

estrellacz@gmail.com

Další běh kurzu sebeobrany nevidomých a slabozrakých. 9.9.2017

V sobotu 9. září, od desíti hodin dopoledne, proběhl další kurz sebeobrany nevidomých a slabozrakých v Brně.

Kurz se znovu konal v tělocvičně Komárov.
Tentokrát se kurzu neúčastnil žádný úplně nevidomý a počet účastníků byl nižší než při březnovém kurzu.
S mou maličkostí nás bylo celkem sedm cvičenců.

Dalším důkazem toho, že kurz nebude nikdy stejný, byla i změna lektora.

Vedení kurzu se ujal Martin Zobač, který má letité zkušenosti s vedením lekcí v rámci sportovního klubu Ju – Jitsu ve Žďáře nad Sázavou.

Martin se účastnil již minulého kurzu v roli sparingpartnera. Pokud se nic zásadního nezmění, povede Martin i příští kurz(y).

Tím se dostáváme i k další odlišnosti, pojetí technik, které tentokrát vycházelo právě s Ju – Jitsu.

Z mého pohledu se kurz opět vydařil. Co mě potěšilo velmi, byla i opakovaná účast dvou sparing partnerů, kteří si uvědomují význam kurzu pro nás zrakově postižené a věnovali nám svou volnou sobotu, bez nároku na odměnu (díky Hynku a Šimone).

I tentokrát, byl jeden ze sparingpartnerů zaměstnancem PČR.

Další odlišností oproti předchozímu kurzu, byla účast studenta – sparingpartnera, který pracuje pro AČR.

Tímto výčet odlišností nekončí, původně se očekávalo, že sparingpartnery budou studenti MUI, při tomto kurzu, byl jedním ze sparingpartnerů i Martinův žák (jmenuje se také Martin, díky).

Další termín kurzu je stanoven na 11ho listopadu. Jeho konání záleží na našem zájmu. Pokud se kurz v listopadu konat nebude, budu dělat vše pro to, aby proběhl nejpozději v březnu 2018.

Chcete-li se kurzu zúčastnit, určitě se mi ozvěte.

Jirka Šťovíček

774124077, jstovml@seznam.cz.