Archiv pro rubriku: Návody

Jak použít Captchu na brozst.cz a Blogu

Dobrý den,

Jak poznáte captchu na stránkách brozst.cz a tomto blogu? Pokud používáte odečítač obrazovky např. NVDA, oznámí Vám dvě případně tří položky před tlačítkem, které odesílá/aktivuje formulář. Konkrétně např. na stránce pro přihlášení na brozst.cz je to po editačním políčku heslo, NVDA nám přečte Smluvní podmínky odkaz a Ochrana soukromí odkaz. Poté následuje tlačítko odeslat. Z Vaší strany není třeba provádět žádnou akci, jen dojít na tlačítko Odeslat a potvrdit. Po aktivaci tlačítka Vám odečítač řekne: „Jste ověření“. Toť vše.

Na tomto blogu se s Captchou můžete setkat např. při vkládání komentářů u příspěvku, funguje to úplně stejně jako u výše uvedeného příkladu, tedy po vyplnění všech editačních políček je třeba ještě přejít přes dva nebo tří odkazy, s kterými není třeba nic dělat na tlačítko Odeslat komentář.

 

Platba ze Slovenska na můj účet za služby

Dobrý den.

Jelikož od minulého roku došlo k drobné změně, píši jednoduchý návod pro uživatele ze Slovenska jak postupovat při platbě např. za roční předplatné na Zvukové konferenci. Dříve bylo možné posílat platbu v Eurech na standardní číslo účtu ve Slovenské bance, nyní to již není možné.

Pro platbu ze Slovenska v Eurech potřebujeme IBAN a BIC. IBAN je mezinárodní kód banky a čísla účtu, který vede do ČR. Pokud tedy vlastníte účet na Slovensku je třeba zvolit zahraniční platbu SEPA, to je platba v rámci členských státu Evropské unie v Eurech. Pozor, pokud zvolíte standardní mezinárodní platbu, riskujete velké poplatky za převod. Po zvolení SEPA platby je třeba vyplnit:

  • IBAN , BIC pokud je třeba, já jen v SEPA platbě nemusím uvádět
    IBAN CZ6120100000002000360830, BIC FIOBCZPPXXX
  • jméno příjemce – Stanislav Brož
  • adresu příjemce – Heyrovského 413/4, 779 Olomouc, Česká republika
  • Reference, což je zpráva pro příjemce, tady můžete uvést druh předplatného nebo jinou textovou informaci, např. uživatelské jméno na ZK
  • Identifikace – jde o variabilní symbol, ten zjistíte z emailové objednávky nebo jsem Vám jej zaslal, jde o číselný údaj
  • samozřejmě částku v Eurech

V případě nejasností nebo dotazů mě prosím kontaktuje na info@brozst.cz nebo navštivte stránky www.brozst.cz, kde naleznete kontaktní informace i čísla účtů.

TeamTalk 5.X Návod

Aplikace TeamTalk dále jen TT je komunikační nástroj, podobný Skype. Jedná se o hlasovou komunikaci, volání pomocí mikrofonu a sluchátek. Obliba mezi zrakově postiženými uživateli je velká hlavně z důvodu dobré přístupnosti (screenreadery jako NVDA a Jaws velmi dobře vyčítají. TT je svojí funkcí podobný aplikaci TeamSpeak, kterou bohužel nemůžeme používat kvůli špatné přístupnosti, nicméně jsem TeamSpeak implementoval do Hlasového chatu Zvukové konference, takže pokud jste uživatelé Zvukové konference, můžete využít i této možnosti hlasového volání pomocí TeamSpeaku. Vraťme se k TT, v tomto článku naleznete ty nejdůležitější informace o tom jak si TT pořídit, jak správně nastavit a používat. V TT je mnoho voleb a nebudu se zde zabývat všemi možnými druhy nastavení. Omlouvám se za případné gramatické chyby v článku nebo překlepy. Návod je popisován pro anglickou verzi, nicméně je možné si v nastavení přepnout na český překlad.

 

Část první – pořízení aplikace TT

 

Aplikaci TT si ůžete stáhnout z oficiálních stránek, kde si také můžete zjišťovat nové informace o vývoji TT. Výhodou TT je také velké množství podporovaných platforem, takže např. IOS, Win, Ubuntu, Androin … Další možnost pořízení je stažení již předkonfigurované verze 5.x na této adrese TT je distribuovaný ve dvou verzích Portable a classic, pro naše potřeby je však zcela ideální portable verze, kterou stačí rozbalit, nastavit a začít používat,.

 

Část druhá -první spuštění a nastavení

 

Po rozbalení Portable verze je třeba spustit TeamTalk.exe případně vytvořit zástupce na Ploše. Po spuštění je třeba nastavit TT tak, aby se mohl připojit k serveru a také aby správně fungoval mikrofon a sluchátka. Pro připojení k serveru ZK je třeba použít klávesu F2 a zde pomocí tabulátoru skontrolovat případně vyplnit tyto údaje:

  • Host adress – tt.zvukofakonference.cz
  • Host TCP a UDP port ponechat jak jsou na 10333
  • políčka Username a password vyplnit, jako username zadat guest a password 123, tyto údaje jsou nutné, bez nich se nepřipojíte
  • dále dotabovat na tlačítko Connect a potvrdit

Pokud jste vše správně vyplnili, přihlásíte se na server ZK, tedy budete na stromu položek, po kterém se můžeme pohybovat šipkami nahoru a dolů. Pokud ne, seznam bude prázdný a je třeba celý postup zopakovat a zkontrolovat vyplněné políčka. Pokud jste se úspěšně připojili, příště už není potřeba nic vyplňovat, stačí se jen připojit, tedy F2 a enter. Pro odpojení od serveru se také používá F2 nebo rovnou TT vypnete ALT F4.

Nyní jsme připojení k serveru a je třeba nastavit další volby. Pro Nastavení se používá F4, dialog, který se zobrazí má několik karet, mezi nimiž se přepínáme CTRL TAB a nazpt Shift CTRL Tab.  Hned na první kartě vyplníme Nickname tedy přezdívku, je tam uvedeno Noname, napište svoji přezdívku nebo jméno, aby ostatní uživatelé věděli kdo jste. Dále si můžete zvolit pohlaví pomocí dvou přepínačů Male nebo Female. Důležitou volbou níže je Speech transfer mode, tedy druh přenosu zvuku od Vás z mikrofonu. Jsou to dvě zaškrtávátka Push To talk a Voice activated. Ta první možnost vyžaduje nastavení klávesové zkratky pomocí dalšího tlačítka, Push To Talk funguje tak, pokud stisknete nastavenou klávesovou zkratku bude slyšet co říkáte, pokud jí uvolníte nebude od Vás nic slyšet, je to podobný režimu vysílačky. Druhá možnost Voice activated funguje tak, že si můžete dále nastavit hladinu hlasitosti a pokud jí dosáhnete, automaticky budete slyšet, pokud bude hladina hluku nižší nebude od Vás nic slyšet. Dá se tedy nastavit neustálý přenos zvuku od Vás tak, že si zvolíte Voice activated a hladinu hluku si nastavíte na nula, tím od Vás ůjde neustále zvuk, který ostatní uslyší. Jak nastavit hladinu hluku pro Voice activated se dočtete níže.

Dále je třeba nastavit Váš mikrofon a sluchátka, tedy zvolit, které budou používány pokud jich máte více. Přesunete se na kartu Sound System a pomocí Tabulátoru nastavíte přepínač na Direct sound, pozor jsou ™ další dvě možnosti, přepínače, který když omylem nastavíte nebude Vaše zvukové zařízení fungovat. V dalších rozbalovacích políčkách naleznete seznam mikrofonů a reproduktorů, takže si zvolte, který si přejete používat.  Dále je zde tlačítko Test selected, to použíjte abyste si otestovali správnost nastavení zvukového zařízení, pokud tlačítko potvrdíte a je vše nastavení měli byste se slyšet, sami sebe ve sluchátkách. Pro vypnutí testu opět tlačítko Test stiskněte. Poté už stačí dotabovat na tlačítko OK, které potvrďte a tím uložíte nastavení. Na kartě Sound System jsou další nastavení, např. redukce šumu, echa a další, těmito se však nemusíte trápit, jde o nastavení pokročilé.

V tento moment máte nastavený TT a jste připojeni.

 

Část třetí – používáme TT

 

Po nastavení a připojení můžeme již začít pracovat s TT. Pokud si často připojujete a odpojujete mikrofony a sluchátka je třeba si pokaždé pod F4 v nastavení otestovat, zda na kartě Sound System máte zvolené ty správné.

Po přihlášení stojíme na stromovém seznamu kanálů/místností, po kterých se můžete pohybovat šipkami nahoru a dolů, případně rozbalovat šipkami doprava a sbalovat šipkami doleva. Nalezente zde základní místnosti Česko Slovenské, Ruské, … a ty mají podmístnosti např. Swamp, hraní …Je třeba si zvolit místnost a poté do ní vstoupit.  V místnosti mohou být ostatní uživatelé nebo může být prázdná. Seznam místnosti a uživatelů, kteří jsou v místnostech uslyšíte při pohybu šipkami nahoru a dolů. Pro vstup do místnosti použijeme klávesovou zkratku CTRL J (Jakub) a pro odchod z místnosti CTRL L (Luděk). Jakmile vstoupíme do místnosti mohou nás ostatní slyšet v závislosti na nastavení buď Pushtotalk, tedy musíme stisknout klávesovou zkratku abychom byli slyšet nebo jsme slyšet okamžitě a nepřetržitě pokud jsme zvolili Voice detected v Nastavení.

Pokud prozkoumáme prostředí TT pomocí tabulátoru přesuneme se na tři posouvátka, první je hlasitost, kterou slyšíte, druhé je hlasitost Vašeho mikrofonu, tedy jak hlasitě Vás ostatní slyší a třetí je nastavení detekovaného hluku, což souvisý s druhým způsobem jak Vás ostatní mohou slyšet. Tento třetí posuvník by měl být na nule a předchozí dva na různých hodnotách (doporučuji první posuvník nastavit na 80, druhý na 20).  Pokud si potřebujete otestovat, zda a jak jste slyšet, postavíme se šipkama na svoji přezdívku v seznamu kanálů/místností a stiskneme CTRL 4 na alfanumirické klávesnici, tím bychom se měli slyšet, zapnuli jsme vlastní odposlech. Pro vypnutí zopakujeme klávesovou zkratku. Pokud budeme dál zkoumat další prvky tabulátorem narazíme na karty pro přepínání mezi chatem a sdílení souborů, editačním políčkem víceřádkovým, kde se zobrazují textové zprávy v místnosti a editačním políčkem, kde když napíšeme text, bude odeslán všem jako textová zpráva.

Pro odchod z místnosti můžeme použít CTRL L nebo F2 pro odhlášení ze serveru nebo rovnou ALT F4 pro vypnutí TT.

 

Část čtvrtá – shrnutí

 

Komunikační nástroj TT má mnoho možností použití, např. pomocí TT vysíláme Živé vysílání pro Rádio ZK, scházíme se každou středu večer na kostky či soukromě hovoříme s lidmi. TT umožňuje tvorbu vlastních místností, které si poté můžete zamknout heslem a tím se do místnosti nedostane nikdo bez hesla nebo můžeme v TT sdílet soubory, který si pak lidé v místnosti mohou stahovat.

Tento návod si nekladl za cíl vyčerpávající informace, pokud tedy potřebujete zjistit více napište mi na info@brozst.cz, nebo skype chrochta a případně se také můžete zeptat přímo lidí na TT v místnostech.

 

Návod na TVinfo (snadný přístup k programu TV stanic)

Dobrý den.

Dnešní článek nás seznámí s ovládáním aplikace mé výroby, aplikace TVinfa.
1. Stažení a instalace

Z odkazu Ke stažení na stránkách www.brozst.cz si TVinfo můžeme stáhnout, soubor je ve formátu ZIP a po rozbalení máme v počítači instalační exe soubor Po spuštění v několika málo krocích nainstaluje do našeho PC, v instalátoru jsou tlačítka Další, Zpět a Dokončit. Na začátku je ještě třeba souhlasit z licenčními podmínkami používání pomocí přepínačů. Aplikace se standardně instaluje do Program Files (x86).

2. Spuštění a licence

Po prvním spuštění máme TVinfo v Demo režimu, který nám umožňuje sledovat pouze program (nikoli vysílání )stanice ČT1, To zobrazíme stiskem klávesy CTRL + 1 na alfanumerické klávesnici (v případě, že se dozvíme, že nejsou načteny programy, dáme pro načtení CTRL + ; (středník)). Po seznamu se pohybujeme šipkami nahoru a dolů a odečítač by nám měl číst jednotlivé položky. Pokud máme licenci, v menu Nápověda – Aktivace produktu jí můžeme vložit, v tomto dialogu je editační políčko kde vložíme licenční číslo a potvrdíme tlačítkem Aktivovat. Aplikace TVinfo se restartuje a pokud je novější verze tak i zaktualizuje. V tento moment si můžete zvolit, které TV programy chcete sledovat a v jakém pořadí. Pokud máte propojené uživatelské jméno s www.brozst.cz, můžete sledovat svoji licenci, počet aktivací na stránkách. Licence je odebíratelná a počet aktivací je 4.
3. Nastavení TV programů
Po spuštění a aktivaci licence je třeba TVinfo nastavit pro zobrazování TV stanic. První krok je menu Akce – Nastavení TV stanice. V tomto dialogu je hromada zaškrtávátek s názvy stanic, zaškrtněte si takové, které si přejete zobrazovat, je možné takto vybrat všechny nebo všechny odznačit. Poté tlačítko OK. V druhém kroce je třeba nastavit v jakém pořadí budete chtít stanice zobrazovat. Jděme do menu Akce – Přiřazení kláves k TV, v tomto dialogu jsou dva seznamy, první obsahuje pořadí, které si zvolíte (na začátku je prázdný), druhý seznam obsahuje názvy TV stanic, které jste si zaškrtli v prvním kroce. Další jsou tlačítka přidat, odebrat, obnov, OK a Storno. Z druhého seznamu si zvolte stanice v takovém pořadí jaké si přejete a potvrdtě klávesou Enter nebo přejděte na tlačítko Přidat, tím se tato stanice přesune do prvního seznamu. Takto si namixujete do prvního seznamu z druhého své pořadí. Pořadí odpovídá klávesám CTRL 1 až CTRL 9 na alfanumerické klávesnici, bež shiftu. Jelikož je stanic víc než devět jsou v TVinfu takzvané řady, tedy řada nula od 1 – 9, řada 1 od 0 až 9 až řada 5 nebo 6. Tím se do řad po devíti vejdou všechny stanice. Přepínání mezi řadami je pomocí CTRL + Shift + (středník). Samozřejmě pokud v řadě 5 na pozici 4 nemáte žádnou stanici, žádná se nezobraní a TVinfo oznámí „Neobsazeno“. Globální nastavení aplikace (F8) obsahuje různé nastavení, např. volbu syntézy, způsob zobrazení pořadů (jednoduchý seznam nebo seznam s krátkým popiskem), zohledňovat aktuální čas a tím zobrazit pořady od aktuálního času nebo od začátku vysílání. Zda má TVinfo po spuštění samo stáhnout Tv programy z internetu nebo to nechat na uživateli pomocí kláves CTRL + středník.

4. Funkce

TVinfo umožňuje přecházet mezi jednotlivými dny, pomocí Akce – Den – Další den, Dnes, zobrazit pořady od 8:00, 12:00, 16:00 a 20:00 pomocí časových filtrů a tím rychle zobrazit požadovaný časový interval. Rozpracovaný je připomínkovač a nefunkční je online streamování TV stanijc, které do nedávna fungovalo (je zrušený zdroj streamování na internetu). Vyhledávání umožní najít podle návu pořadu jeho stanici, datum a čas vysílání (ve všech dostupných stanicích, ne jen ve zvolených až do 14 dnů do budnoucna), je třeba psát název vyhledávaného pořadu přesně.

5. Další informace

TVinfo do nedávna umožňovalo i přehrávání TV stanic pomocí VLC media playeru. Aplikace je možné nastavit i pro používání Dolphin Guide (podobné Asistentu od Ace Designu). V současné době nefunguje detailní popis pořadu a apikace se nadále vyvijí díky připomínkám uživatelů. Doživotní licence stojí 400,– Kč. Na přání uživatelů přidávám další TV stanice, pokud je to možné s ohledem na internetové zdroje. Pro jakýkoliv dotaz jsem Vám k dispozici na info@brozst.cz, na Zvukové konferenci nebo Skype chrochta.

FTP Zvukové konference – připojení pomocí Total Commanderu

Dobrý den.

Návod pro připojení  na FTP disk Zvukové konference. Potřebné součátsti:

  • Total Commander 8.01 nebo vyšší
  • FTP disk Zvukové konference, tedy uživatelské jméno login a heslo
  • připojení k internetu
  • knihovny pro SSL šifrování (jsou součástí Total Commanderu, někdy je však tyto knihovny dodat ručně, zde jsou pro 64bit windows, pro 32 bit mě prosím kontaktujte)

Postup pro připojení:

  • zkratka CTRL F otevře dialog se seznamem FTP disků nakonfigurovaných v Total Commanderu
  • tabulátorem na tlačítko Nové připojení a potvrdit
  • v dialogu vyplníme několik údajů, hned stojíme v řádku Název relace, zde napíšeme jméno FTP připojení, které se bude zobrazovat v předchozím dialogu např. FTP ZK, další editační políčko slouží pro zadání adresy hostu tedy v našem případě ftp://ftp.zvukovakonference.cz:2121, tabulátorem přejdeme na zaškrtávátko SSL/TLS což je šifrování a to zaškrtneme, předchozí adresa se změní tak, že původní ftp se změní na ftps,  pár taby dojdeme na editační políčko Jméno uživatele, zde napište svůj login a další je políčko pro heslo, taktéž zadejte. Po několika tabech dorazíme na zaškrtávátko Povolit pasivní režim, které zaškrtneme.
  • poté potvrdíme tlačítko OK
  • vrátíme se zpět do seznamu FTP disků, zde by už měl být náš zadaný FTP ZK., můžeme klávesou ESC zavřít
  • pro připojení dáme CTRL F, šipkami zvolíme v seznamu FTP připojení v našem případě FTP ZK a dáme enter, pokud půjde vše dobře, po připojení se zobrazí seznam složek a souborů na našem FTP disku. Pro odpojení  FTP dáme CTRL SHIFT F

V případě hlášení o nefunkčnosti šifrování SSL tedy OpenSSl komponenty mě prosím kontaktujte, pošlu Vám aktuální knihovny, které by sice měly být součástí Total Commanderu, ale někdy jsou jiné verze. Dále chci připomenout, že FTP disk  neslouží ke spouštění aplikací ani přehrávání MP3, je to pouze vzdálený disk, na který si můžete uložit a zase stáhnout soubory a složky, stažení/nahrátí je závislé na rychlosti Vašeho internetového připojení a FtP disk je limitován kapacitou, která Vám byla při zřízení oznámena. Můžete například použít nástroj NetDrive, který z FTP disku udělá systémový disk ve Vaše operačním systému a poté z takového disku již můžete spouštět aplikace a přehrávat hudbu.