Archiv pro rubriku: Víte, že …

Kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké

Kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké v Brně 3. 2. 2018.

V sobotu 3. února se uskutečnil pilotní kurz první pomoci pro nevidomé a slabozraké. Jednalo se o první kurz svého druhu pořádaný ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje (ZZSJMK).

Lektoři ZZSJMK se na kurz perfektně připravili, kdy nejprve proběhla dvě setkání s nevidomým Vojtou Poláškem (Vojto díky moc) a jeho kamarádkou (neznám jméno, díky i Tobě). Výsledkem těchto setkání byla dvě zjištění:

 1. že jsou nevidomí a slabozrací specifickou skupinou a je potřeba pro ně kurz modifikovat, protože některé věci nemohou ověřit zrakem
 2. že je potřeba tuto informaci předat i dále, například pracovnicím a pracovníkům linky 155, aby věděli jak s nevidomým či slabozrakým volajícím lépe komunikovat

Kurzu se nás zúčastnilo celkem 7. Část účastníků se přesouvá ze srazu na hlavním vlakovém nádraží v Brně na zastávku Osová, kde již čekají zbylí účastnící. Vyzvedávají si nás lektoři a po krátké procházce na blízké parkoviště nás auty převážejí na místo konání kurzu, přímo do budovy ZZSJMK. K dispozici máme tři školící místnosti, sociální zařízení a lektoři nám připravili občerstvení ve formě jablkového a makového závinu. K tomu horkou kávu a čaj.

Po vzájemném seznámení se rozdělujeme do tří skupin a začíná výuka.

Další příjemnou věcí je možnost si dopředu objednat oběd, což většina účastníků využívá. Pokud si oběd vezmete s sebou, můžete si jej ohřát v mikrovlnné troubě.

Čas rychle letí a na lektorech je vidět, že je výuka baví a že jsou to profesionálové. Jedna z lektorek přivedla na pomoc svou kamarádku a i svou dceru, aby byl kurz co možná nejreálnější.

Co jste se na kurzu mohli všechno dozvědět?:

 • Jak probíhá volání na tísňovou linku
 • Jak probíhá lokalizace volajícího
 • Jak využít mobilní aplikaci záchranka
 • Teoretický úvod do první pomoci
 • Jak rozpoznat poruchu vědomí
 • Jak uvolnit dýchací cesty
 • Nacvičit si KPR (Kardiopulmonární resuscitace) dospělého a dítěte,
 • Seznámit se AED (Automatizovaný externí defibrilátor)
 • Jak zastavit krvácení a ošetřit popáleniny

Na závěr jsme měli možnost si prohlédnout dispečerské pracoviště linky 155. Proběhl i testovací hovor s informacemi, co přesně se např. zobrazuje během hovoru na třech obrazovkách dispečerky. Měli jsme ještě možnost prohlédnout si sanitní vůz, ale tlačil nás čas, věřím, že příště s tím budeme, jako účastníci počítat a necháme si větší časovou rezervu, protože lektoři byly opravdu nabití informacemi a ochotně odpovídali na všechny naše dotazy. Což mělo za následek, že se kurz o něco protáhl a spěchali jsme na objednané spoje.

Vzhledem k pozitivním ohlasům účastníků bude kurz určitě pokračovat.

Níže přidávám fotografie z kurzu:

Závěrem chci moc poděkovat všem, lektorům i účastníkům, za to, že se kurz vůbec uskutečni, a že vše proběhlo hladce.

Moc se těším na další kurz.

Chcete-li se kurzu zúčastnit, určitě se mi ozvěte.

Jirka Šťovíček

774124077, jstovml@seznam.cz.

Rozšíření Zvukové konference – přehrávač rádií

Dobrý den.

S radostí Vám oznamuji rozšíření funkcí Zvukové konference a to o přehrávač rádií, který vychází od Tapina alias Vítka.

Jistě víte, že Vítek ukončil spolupráci s projektem Tapinrádio a tak nabídl seznam stanic k použití pro Zvukovou konferenci. Ta bude nově obsahovat přehrávač rádií pro uživatele. Vše je teprve na začátku, takže prosím počkejte na další informace.

Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

V tradiční čas a na tradičním místě se konal již třetí kurz sebeobrany. Jako pokaždé i tentokrát měl kurz svá specifika.

Původně se zdálo, že kurz ani nebude, protože se nepodařilo naplnit dohodnutý minimální počet účastníků (což je osm). Lektor Martin však svolil k tomu, že kurz chce vést i pro pět přihlášených “bojovníků“. Po finanční stránce se tím pádem pokryly náklady na tělocvičnu.

Dva dny a večer před kurzem se dva účastníci odhlasují a v sobotu ráno se setkáváme v tělocvičně ve třech účastnících, šesti sparinzích a jednom lektorovi.

Mezi sparingy ani účastníky tentokrát nebyl žádný nováček, což přispělo k tomu, že jsme měli možnost věnovat se i koordinačním cvičením s použitím velkého nafukovacího míče (takový ten na sezení).

I intenzita aktivit byla větší.

Nově byly k dispozici pro sparingpartnery škrabošky, proto si mohli sami vyzkoušet, jaké to je ocitnout se v pozici nevidomého.

Další výhodou tohoto kurzu byla možnost vyzkoušet si obranu proti dvěma útočníkům, protože se nám celý den věnovali dva sparingpartneři. Díky škraboškám jsme si občas role i prohodili a simulovali útok na sparingpartnery.

Běžnou součástí cvičebního náčiní se již stávají tyče z měkké pěny, které simulují dlouhý útočný předmět.

Nově byl k dispozici high gear oblek, který sestává z několika částí a umožňuje svému nositeli lepší krytí a bezpečnost. Díky tomu, bylo možné zajít do větší krajnosti a na závěr si vyzkoušet téměř reálné situace, protože útočník, chráněn oblekem, se nenechal odstrašit a zahnat hlasovým projevem ani prvním fyzickým kontaktem, ale bylo skutečně potřeba vyvinout větší úsilí než při předchozích kurzech, pro mě to například znamenalo, že bylo nutné vést obranné chvaty s větším důrazem a rozhodně to byla skvělá příležitost mít prostor si toto vyzkoušet.

Oproti minulým kurzům proběhla i modelová situace na ulici, kdy po cestě do obchodu pro občerstvení, došlo ze strany sparingů k předem neohlášenému „napadení“.

Kurz opět hodnotím kladně. Další se bude konat nejspíše na přelomu zimy a jara. Věřím, že se na něm setkáme ve větším počtu.

Jirka Šťovíček

Pár fotografií:

Zálohování dat ZK

Dobrý den.

Dnes jsem spustil novou službu Zálohování dat ZK, jde o službu, která Vám pomůže chránit, zálohovat Vaše data (dokumenty, obrázky, fotky, emaily). Pomocí zálohovací aplikace budou prováděny pravidelné a automatické zálohy na vzdálené úložiště, kde budou Vaše data chráněna heslem. V případě nečekaných ztrát dat si tak můžete snadno ztracená data obnovit. Zálohování je prováděno inkrementálně, tedy máte možnost se vrace k různým verzím Vašich záloh.

Cena této služby začíná od 100,– Kč do 10 GB Vašich dat ročně, záleží tedy jaké množství dat chcete zálohovat. Součástí služby je technická podpora a instalace a nastavení případně pomoc s obnovou dat.
Další informace najdete na www.brozst.cz pod odkazem Ceník služeb nebo přímo na úvodní stránce ve výčtu služeb, které nabízím.

Další běh kurzu sebeobrany nevidomých a slabozrakých. 9.9.2017

V sobotu 9. září, od desíti hodin dopoledne, proběhl další kurz sebeobrany nevidomých a slabozrakých v Brně.

Kurz se znovu konal v tělocvičně Komárov.
Tentokrát se kurzu neúčastnil žádný úplně nevidomý a počet účastníků byl nižší než při březnovém kurzu.
S mou maličkostí nás bylo celkem sedm cvičenců.

Dalším důkazem toho, že kurz nebude nikdy stejný, byla i změna lektora.

Vedení kurzu se ujal Martin Zobač, který má letité zkušenosti s vedením lekcí v rámci sportovního klubu Ju – Jitsu ve Žďáře nad Sázavou.

Martin se účastnil již minulého kurzu v roli sparingpartnera. Pokud se nic zásadního nezmění, povede Martin i příští kurz(y).

Tím se dostáváme i k další odlišnosti, pojetí technik, které tentokrát vycházelo právě s Ju – Jitsu.

Z mého pohledu se kurz opět vydařil. Co mě potěšilo velmi, byla i opakovaná účast dvou sparing partnerů, kteří si uvědomují význam kurzu pro nás zrakově postižené a věnovali nám svou volnou sobotu, bez nároku na odměnu (díky Hynku a Šimone).

I tentokrát, byl jeden ze sparingpartnerů zaměstnancem PČR.

Další odlišností oproti předchozímu kurzu, byla účast studenta – sparingpartnera, který pracuje pro AČR.

Tímto výčet odlišností nekončí, původně se očekávalo, že sparingpartnery budou studenti MUI, při tomto kurzu, byl jedním ze sparingpartnerů i Martinův žák (jmenuje se také Martin, díky).

Další termín kurzu je stanoven na 11ho listopadu. Jeho konání záleží na našem zájmu. Pokud se kurz v listopadu konat nebude, budu dělat vše pro to, aby proběhl nejpozději v březnu 2018.

Chcete-li se kurzu zúčastnit, určitě se mi ozvěte.

Jirka Šťovíček

774124077, jstovml@seznam.cz.

Obsah setkání na ZK 1.

Dobrý den.

Včera se uskutečnilo setkání na hlasovém chatu ZK. Celkem se nás sešlo sedm.

Informoval jsem uživatele o připravované novince, výpisu uživatelů, kteří přidělili reputační bod a setkal jsem se s kladným ohlasem. Z dotazů na ZK jsem také zjišťoval jaké jsou audio časopisy na Slovensku a to zdarma, které bychom mohli umístit na ZK. Bohužel takové audio časopisy nejsou k dispozici.

Poté jsme diskutovali o novém pořadu Rádia ZK Hudobná mandala.