Kurz první pomoci

ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje, bych Vás rád pozval na kurz první pomoci, který proběhne 3. 2. 2018 od 10:00 v prostorách školícího střediska ZZJMK.

Velmi bych chtěl poděkovat Vojtovi Poláškovi (Vojto díky mocJ), který,  jako figurant a konzultant, pomáhá sestavit potřebnou metodiku pro lektory tohoto kurzu, která bude s vysokou pravděpodobností použita i pro další školení záchranných složek na území ČR.

Informace ke kurzu:

  • Očekávaná délka kurzu je minimálně 4 hodiny
  • Cena je 400Kč za osobu
  • Maximální počet účastníků je 8
  • Adresa: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno.

Program kurzu:

  • Je zatím v obecné rovině, jeho součástí určitě bude.
  • Teoretická část,
  • Praktická část s názornou ukázkou, kde si každý bude moci vyzkoušet řešení konkrétních situací,
  • Ukázka záchranářské techniky (např. prohlídka „sanitky“).

Pro účast na kurzu doporučujeme sportovní oblečení. Rovněž se prosím připravte na větší míru fyzického kontaktu, protože některé situace se v případě zrakového postižení dají pouze osahatJ.

Pokud se kurzu chcete zúčastnit, dejte mi prosím vědět co nejdříve (vzhledem k omezené kapacitě), abych případně oslovil i jiné zájemce nebo rovnou dohodnul i další termínJ.

Mediálním partnerem akce je opět Rádio ZK.

Veškeré dotazy rád zodpovím.

Těším se na odpovědi a mějte hezký den

Jirka Šťovíček
774124077
jstovml@seznam.cz

Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

V tradiční čas a na tradičním místě se konal již třetí kurz sebeobrany. Jako pokaždé i tentokrát měl kurz svá specifika.

Původně se zdálo, že kurz ani nebude, protože se nepodařilo naplnit dohodnutý minimální počet účastníků (což je osm). Lektor Martin však svolil k tomu, že kurz chce vést i pro pět přihlášených “bojovníků“. Po finanční stránce se tím pádem pokryly náklady na tělocvičnu.

Dva dny a večer před kurzem se dva účastníci odhlasují a v sobotu ráno se setkáváme v tělocvičně ve třech účastnících, šesti sparinzích a jednom lektorovi.

Mezi sparingy ani účastníky tentokrát nebyl žádný nováček, což přispělo k tomu, že jsme měli možnost věnovat se i koordinačním cvičením s použitím velkého nafukovacího míče (takový ten na sezení).

I intenzita aktivit byla větší.

Nově byly k dispozici pro sparingpartnery škrabošky, proto si mohli sami vyzkoušet, jaké to je ocitnout se v pozici nevidomého.

Další výhodou tohoto kurzu byla možnost vyzkoušet si obranu proti dvěma útočníkům, protože se nám celý den věnovali dva sparingpartneři. Díky škraboškám jsme si občas role i prohodili a simulovali útok na sparingpartnery.

Běžnou součástí cvičebního náčiní se již stávají tyče z měkké pěny, které simulují dlouhý útočný předmět.

Nově byl k dispozici high gear oblek, který sestává z několika částí a umožňuje svému nositeli lepší krytí a bezpečnost. Díky tomu, bylo možné zajít do větší krajnosti a na závěr si vyzkoušet téměř reálné situace, protože útočník, chráněn oblekem, se nenechal odstrašit a zahnat hlasovým projevem ani prvním fyzickým kontaktem, ale bylo skutečně potřeba vyvinout větší úsilí než při předchozích kurzech, pro mě to například znamenalo, že bylo nutné vést obranné chvaty s větším důrazem a rozhodně to byla skvělá příležitost mít prostor si toto vyzkoušet.

Oproti minulým kurzům proběhla i modelová situace na ulici, kdy po cestě do obchodu pro občerstvení, došlo ze strany sparingů k předem neohlášenému „napadení“.

Kurz opět hodnotím kladně. Další se bude konat nejspíše na přelomu zimy a jara. Věřím, že se na něm setkáme ve větším počtu.

Jirka Šťovíček

Pár fotografií: