Aplikace TeamTalk dále jen TT je komunikační nástroj, podobný Skype. Jedná se o hlasovou komunikaci, volání pomocí mikrofonu a sluchátek. Obliba mezi zrakově postiženými uživateli je velká hlavně z důvodu dobré přístupnosti (screenreadery jako NVDA a Jaws velmi dobře vyčítají. TT je svojí funkcí podobný aplikaci TeamSpeak, kterou bohužel nemůžeme používat kvůli špatné přístupnosti, nicméně jsem TeamSpeak implementoval do Hlasového chatu Zvukové konference, takže pokud jste uživatelé Zvukové konference, můžete využít i této možnosti hlasového volání pomocí TeamSpeaku. Vraťme se k TT, v tomto článku naleznete ty nejdůležitější informace o tom jak si TT pořídit, jak správně nastavit a používat. V TT je mnoho voleb a nebudu se zde zabývat všemi možnými druhy nastavení. Omlouvám se za případné gramatické chyby v článku nebo překlepy. Návod je popisován pro anglickou verzi, nicméně je možné si v nastavení přepnout na český překlad.
Část první – pořízení aplikace TT
Aplikaci TT si ůžete stáhnout z oficiálních stránek, kde si také můžete zjišťovat nové informace o vývoji TT. Výhodou TT je také velké množství podporovaných platforem, takže např. IOS, Win, Ubuntu, Androin … Další možnost pořízení je stažení již předkonfigurované verze 5.x na této adrese TT je distribuovaný ve dvou verzích Portable a classic, pro naše potřeby je však zcela ideální portable verze, kterou stačí rozbalit, nastavit a začít používat,.
Část druhá -první spuštění a nastavení
Po rozbalení Portable verze je třeba spustit TeamTalk.exe případně vytvořit zástupce na Ploše. Po spuštění je třeba nastavit TT tak, aby se mohl připojit k serveru a také aby správně fungoval mikrofon a sluchátka. Pro připojení k serveru ZK je třeba použít klávesu F2 a zde pomocí tabulátoru skontrolovat případně vyplnit tyto údaje:
- Host adress – tt.zvukofakonference.cz
- Host TCP a UDP port ponechat jak jsou na 10333
- políčka Username a password vyplnit, jako username zadat guest a password 123, tyto údaje jsou nutné, bez nich se nepřipojíte
- dále dotabovat na tlačítko Connect a potvrdit
Pokud jste vše správně vyplnili, přihlásíte se na server ZK, tedy budete na stromu položek, po kterém se můžeme pohybovat šipkami nahoru a dolů. Pokud ne, seznam bude prázdný a je třeba celý postup zopakovat a zkontrolovat vyplněné políčka. Pokud jste se úspěšně připojili, příště už není potřeba nic vyplňovat, stačí se jen připojit, tedy F2 a enter. Pro odpojení od serveru se také používá F2 nebo rovnou TT vypnete ALT F4.
Nyní jsme připojení k serveru a je třeba nastavit další volby. Pro Nastavení se používá F4, dialog, který se zobrazí má několik karet, mezi nimiž se přepínáme CTRL TAB a nazpt Shift CTRL Tab. Hned na první kartě vyplníme Nickname tedy přezdívku, je tam uvedeno Noname, napište svoji přezdívku nebo jméno, aby ostatní uživatelé věděli kdo jste. Dále si můžete zvolit pohlaví pomocí dvou přepínačů Male nebo Female. Důležitou volbou níže je Speech transfer mode, tedy druh přenosu zvuku od Vás z mikrofonu. Jsou to dvě zaškrtávátka Push To talk a Voice activated. Ta první možnost vyžaduje nastavení klávesové zkratky pomocí dalšího tlačítka, Push To Talk funguje tak, pokud stisknete nastavenou klávesovou zkratku bude slyšet co říkáte, pokud jí uvolníte nebude od Vás nic slyšet, je to podobný režimu vysílačky. Druhá možnost Voice activated funguje tak, že si můžete dále nastavit hladinu hlasitosti a pokud jí dosáhnete, automaticky budete slyšet, pokud bude hladina hluku nižší nebude od Vás nic slyšet. Dá se tedy nastavit neustálý přenos zvuku od Vás tak, že si zvolíte Voice activated a hladinu hluku si nastavíte na nula, tím od Vás ůjde neustále zvuk, který ostatní uslyší. Jak nastavit hladinu hluku pro Voice activated se dočtete níže.
Dále je třeba nastavit Váš mikrofon a sluchátka, tedy zvolit, které budou používány pokud jich máte více. Přesunete se na kartu Sound System a pomocí Tabulátoru nastavíte přepínač na Direct sound, pozor jsou ™ další dvě možnosti, přepínače, který když omylem nastavíte nebude Vaše zvukové zařízení fungovat. V dalších rozbalovacích políčkách naleznete seznam mikrofonů a reproduktorů, takže si zvolte, který si přejete používat. Dále je zde tlačítko Test selected, to použíjte abyste si otestovali správnost nastavení zvukového zařízení, pokud tlačítko potvrdíte a je vše nastavení měli byste se slyšet, sami sebe ve sluchátkách. Pro vypnutí testu opět tlačítko Test stiskněte. Poté už stačí dotabovat na tlačítko OK, které potvrďte a tím uložíte nastavení. Na kartě Sound System jsou další nastavení, např. redukce šumu, echa a další, těmito se však nemusíte trápit, jde o nastavení pokročilé.
V tento moment máte nastavený TT a jste připojeni.
Část třetí – používáme TT
Po nastavení a připojení můžeme již začít pracovat s TT. Pokud si často připojujete a odpojujete mikrofony a sluchátka je třeba si pokaždé pod F4 v nastavení otestovat, zda na kartě Sound System máte zvolené ty správné.
Po přihlášení stojíme na stromovém seznamu kanálů/místností, po kterých se můžete pohybovat šipkami nahoru a dolů, případně rozbalovat šipkami doprava a sbalovat šipkami doleva. Nalezente zde základní místnosti Česko Slovenské, Ruské, … a ty mají podmístnosti např. Swamp, hraní …Je třeba si zvolit místnost a poté do ní vstoupit. V místnosti mohou být ostatní uživatelé nebo může být prázdná. Seznam místnosti a uživatelů, kteří jsou v místnostech uslyšíte při pohybu šipkami nahoru a dolů. Pro vstup do místnosti použijeme klávesovou zkratku CTRL J (Jakub) a pro odchod z místnosti CTRL L (Luděk). Jakmile vstoupíme do místnosti mohou nás ostatní slyšet v závislosti na nastavení buď Pushtotalk, tedy musíme stisknout klávesovou zkratku abychom byli slyšet nebo jsme slyšet okamžitě a nepřetržitě pokud jsme zvolili Voice detected v Nastavení.
Pokud prozkoumáme prostředí TT pomocí tabulátoru přesuneme se na tři posouvátka, první je hlasitost, kterou slyšíte, druhé je hlasitost Vašeho mikrofonu, tedy jak hlasitě Vás ostatní slyší a třetí je nastavení detekovaného hluku, což souvisý s druhým způsobem jak Vás ostatní mohou slyšet. Tento třetí posuvník by měl být na nule a předchozí dva na různých hodnotách (doporučuji první posuvník nastavit na 80, druhý na 20). Pokud si potřebujete otestovat, zda a jak jste slyšet, postavíme se šipkama na svoji přezdívku v seznamu kanálů/místností a stiskneme CTRL 4 na alfanumirické klávesnici, tím bychom se měli slyšet, zapnuli jsme vlastní odposlech. Pro vypnutí zopakujeme klávesovou zkratku. Pokud budeme dál zkoumat další prvky tabulátorem narazíme na karty pro přepínání mezi chatem a sdílení souborů, editačním políčkem víceřádkovým, kde se zobrazují textové zprávy v místnosti a editačním políčkem, kde když napíšeme text, bude odeslán všem jako textová zpráva.
Pro odchod z místnosti můžeme použít CTRL L nebo F2 pro odhlášení ze serveru nebo rovnou ALT F4 pro vypnutí TT.
Část čtvrtá – shrnutí
Komunikační nástroj TT má mnoho možností použití, např. pomocí TT vysíláme Živé vysílání pro Rádio ZK, scházíme se každou středu večer na kostky či soukromě hovoříme s lidmi. TT umožňuje tvorbu vlastních místností, které si poté můžete zamknout heslem a tím se do místnosti nedostane nikdo bez hesla nebo můžeme v TT sdílet soubory, který si pak lidé v místnosti mohou stahovat.
Tento návod si nekladl za cíl vyčerpávající informace, pokud tedy potřebujete zjistit více napište mi na info@brozst.cz, nebo skype chrochta a případně se také můžete zeptat přímo lidí na TT v místnostech.