Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

Do třetice všeho dobrého – Kurz sebeobrany pro nevidomé a slabozraké 11.11.2017

V tradiční čas a na tradičním místě se konal již třetí kurz sebeobrany. Jako pokaždé i tentokrát měl kurz svá specifika.

Původně se zdálo, že kurz ani nebude, protože se nepodařilo naplnit dohodnutý minimální počet účastníků (což je osm). Lektor Martin však svolil k tomu, že kurz chce vést i pro pět přihlášených “bojovníků“. Po finanční stránce se tím pádem pokryly náklady na tělocvičnu.

Dva dny a večer před kurzem se dva účastníci odhlasují a v sobotu ráno se setkáváme v tělocvičně ve třech účastnících, šesti sparinzích a jednom lektorovi.

Mezi sparingy ani účastníky tentokrát nebyl žádný nováček, což přispělo k tomu, že jsme měli možnost věnovat se i koordinačním cvičením s použitím velkého nafukovacího míče (takový ten na sezení).

I intenzita aktivit byla větší.

Nově byly k dispozici pro sparingpartnery škrabošky, proto si mohli sami vyzkoušet, jaké to je ocitnout se v pozici nevidomého.

Další výhodou tohoto kurzu byla možnost vyzkoušet si obranu proti dvěma útočníkům, protože se nám celý den věnovali dva sparingpartneři. Díky škraboškám jsme si občas role i prohodili a simulovali útok na sparingpartnery.

Běžnou součástí cvičebního náčiní se již stávají tyče z měkké pěny, které simulují dlouhý útočný předmět.

Nově byl k dispozici high gear oblek, který sestává z několika částí a umožňuje svému nositeli lepší krytí a bezpečnost. Díky tomu, bylo možné zajít do větší krajnosti a na závěr si vyzkoušet téměř reálné situace, protože útočník, chráněn oblekem, se nenechal odstrašit a zahnat hlasovým projevem ani prvním fyzickým kontaktem, ale bylo skutečně potřeba vyvinout větší úsilí než při předchozích kurzech, pro mě to například znamenalo, že bylo nutné vést obranné chvaty s větším důrazem a rozhodně to byla skvělá příležitost mít prostor si toto vyzkoušet.

Oproti minulým kurzům proběhla i modelová situace na ulici, kdy po cestě do obchodu pro občerstvení, došlo ze strany sparingů k předem neohlášenému „napadení“.

Kurz opět hodnotím kladně. Další se bude konat nejspíše na přelomu zimy a jara. Věřím, že se na něm setkáme ve větším počtu.

Jirka Šťovíček

Pár fotografií:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *